czwartek, 28 listopada 2013

Wieniec bożonarodzeniowy..

Wieszanie wieńców na drzwiach, w okresie Świąt Bożego Narodzenia, jest pewnego rodzaju zaproszeniem do domu. Zwyczaj ten pochodzi z krajów skandynawskich, ale jest on obecnie również praktykowany w wielu polskich rodzinach. Wieńce takie można zakupić w kwiaciarni, pracowni florystycznej, czy też na miejskim targu, jednak według mnie przyjemnie jest zrobić takie ozdoby świąteczne samemu, albo nawet w gronie rodziny. Myślę, że takie wspólne tworzenie bardzo zbliża domowników, a co więcej - można uczynić z tego rodzinną tradycję bożonarodzeniową. Sposób przygotowania takiego wieńca jest dość prosty. Jego konstrukcję można zrobić z samych gałęzi - upleść jak girlandę na wzmocnionym stelażu, wykorzystać gotowy ring z gąbką florystyczną lub wykonać na podkładzie ze słomy.

Moją propozycję wieńca do powieszenia na drzwi domu przedstawiam poniżej. Wykonałam go na słomianym wianku, do którego (drutem na kołku) przymocowałam gałązki jodły. Następnie, przygotowałam girlandy z szyszek sosnowych i modrzewiowych oraz brązowych kryształków nanizanych na drut ozdobny, po czym przymocowałam je do wianka.


czwartek, 21 listopada 2013

Choineczka bożonarodzeniowa..

Okres Świąt Bożego Narodzenia jest dla mnie i pewnie dla wielu z Was, szczególnym czasem. Przygotowywanie ozdób świątecznych, które będą dekorowały mieszkanie, wspólne pieczenie i gotowanie - są to momenty, które na długo zapadają w pamięć. Niewątpliwie najważniejszą dekoracją podczas tych świąt jest choinka. Ustawia się ją najczęściej w miejscu, w którym spożywana jest wieczerza wigilijna oraz śpiewane są kolędy. Pod choinką nie może zabraknąć oczywiście prezentów.

Współczesne choinki coraz bardziej różnią się od tych tradycyjnych. Obecnie spotyka się drzewka niewielkiej wielkości, ale modniejsze są stylizacje choinek. Choinki zastępowane są przez dekoracje świąteczne, które przypominają ją swoim kształtem - długi, wysmukły stożek, wykonany z metalowej siatki, gałązek drzew i krzewów lub z kartonu. Taka konstrukcja obsadzana jest najczęściej w doniczce lub w innym naczyniu, nawiązującym do dekoracji. Konstrukcję takich nietypowych choinek pokrywa się różnym materiałem - mchem, sizalem, sianem, sznurkiem, a następnie dekoruje - bombkami, szyszkami, wstążkami, łańcuszkami, itp.

Ja również miałam okazję stworzyć taką stylizowaną choineczkę. Wykonałam ją na konstrukcji z jodły, obsadzonej w puszcze, którą owinęłam matą słomianą w kolorze czerwonym. Do maty w dwóch miejscach dokleiłam czerwono - złotą wstążkę oraz czerwone gwiazdki i złote perełki. Na czubku mojej choinki umieściłam dużą czerwoną bombkę, zamiast tradycyjnego czubka, czy gwiazdki. Na koniec ozdobiłam choinkę złotym łańcuszkiem, czerwonymi i złotymi bombkami, czerwonymi gwiazdkami oraz kokardkami, zrobionymi ze wstążki, którą użyłam do dekoracji naczynia.czwartek, 14 listopada 2013

Monochromatycznie..

Jakiś czas temu robiłam porządki w swoim ogródku. Po ścięciu liści pacioreczników, żal mi było ich wyrzucać, dlatego postanowiłam stworzyć z nich coś nowego. Mroźna noc sprawiła jednak, że dużo kwiatów zmarzło, ale na szczęście hortensja przetrwała. W lecie była ona biała, o delikatnym różowym przebarwieniu. Idealnie pasowała mi wtedy do bukietu ślubnego. Potem natomiast, stała się zielonkawa, a miejscami pojawiły się różowawe plamki.

Sposób przygotowania: 
Liście paciorecznika owinęłam wokół butelki, uprzednio ścinając jego grubsze nerwy / żyłki. Następnie, całość obwiązałam zieloną rafią, starając się zachowywać równomierne odstępy. Potem nalałam do butelki wody, a na koniec umieściłam hortensje wewnątrz powstałego wazonu.


Potrzebowałam:
  • Paciorecznik / Kanna ogrodowa (Canna generalis) - liście,
  • Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) - kwiaty,
  • Butelka,
  • Rafia naturalna zielona.

czwartek, 7 listopada 2013

Poduszka nagrobna..

Święta listopadowe już za nami, jednak chciałabym pokazać jeszcze jedną dekorację nagrobną, którą miałam okazję wykonać nieco wcześniej. Podstawą tej aranżacji jest poduszka z mchu, którą można zakupić gotową lub też wykonać samodzielnie z siatki miedzianej i mchu. Do dekoracji poduszki użyłam sztuczne i suszone elementy roślin.

Potrzebowałam:
  • poduszka z mchu, 
  • strąki Glediczji trójcierniowej (Gleditsia triacanthos),
  • sztuczne róże i liście,
  • szyszki,
  •  klej w laskach,
  • haftki.